Modlitba Chvál

Piesňami k zvelebeniu

Monique Tute

 

 

         Zažili ste už  nedeľu, kedy ste si boli istí, že zoznam vybraných piesní bol inšpirovaný Božím duchom, ale situácia sa vyvinula tak, že ste si nakoniec priali, aby sa ďalších 40 minút zvelebenia Vaše pódium prepadlo niekde pod zem, a ocitlo sa aj s vami na nejakom opustenom ostrove?

         Je veľmi veľa vecí, ktoré môžu ovplyvniť priebeh zvelebenia, ale nie všetko sa po celý čas dá udržať pod kontrolou. Tu sú niektoré praktické rady na plánovanie zvelebenia, ktoré by mohli pomôcť chválovej skupine.

 

 

·       Modli sa a zvelebuj. Aby si bol mohol skutoče a pravdivo viesť chvály, najdôležitejší je tvoj osobný vzťah s Bohom, ktorý je potrebné rozvíjať.

 

·       Spievaj piesne, ktoré ľudia poznajú – pamätaj, že naučiť sa novú pieseň im potrvá trochu dlhšie ako tebe.

 

·       Vyberaj tie piesne, ktoré sú zamerané na Božiu slávu. Vyvyšuj Jeho meno nad všetky ľudské zážitky, aby si  tým vytvoril atmosféru na chválu a vnímanie zázračnej veľkosti a rozmanitosti Jeho bytia.

 

·       Obmieňaj svoje témy. Každý z nás si obľúbi určitú pieseň a tá sa potom donekonečna hrá až sa obohrá. Je čas oslavovať? Čas počúvať Boha? Čas volať k nemu? Dobrý vzťah so zodpovedným kňazom a chváliacou skupinou ti pomôže lepšie spoločne počúvať Boha.

 

·      Orientuj sa na piesne a aranžmány vyhovujúce schopnostiam a kvalite tvojej skupiny.

 

·      Spievaj piesne, ktoré sa dotýkajú ľudí. Pokiaľ sa snažíme vyhnúť emocionálnej manipulácii našim hudobným repertoárom, je dobré vyberať piesne, ktoré oslobodzujú ľudské srdcia.

 

·      Hovorené slovo na úvod skráť a zameraj sa na Ježiša. Orientovanie sa na osobné prežívanie a skúsenosti môže byť niekedy veľmi rozptyľujúce.  Povedz, čo pomôže ľudom upriamiť ich oči na Boha a  potom odstúp.

 

·      Neveď chvály iba sám. Nechaj viesť Ducha Svätého a piesne, ktoré tomu môžu napomôcť.

 

·      Citlivo vyberaj inštrumentálne sóla. Počas doby ich hrania,  môže sa zmeniť priebeh celého modlitebného stretnutia. 

 

·      Dopredu si priprav uvedenia a prechody k piesňam. Inými slovami, mal by si vedieť ako uviesť a ako zakončiť uvedenú pieseň. Zatiaľ čo zvažuješ čo povedať, ticho  môže pomôcť v prežití zvelebenia, ale ľudia začnú byť nervózni ak vidia, že nevieš čo máš robiť. Prechody medzi piesňami urob čo najjednoduchšie a najkratšie.

 

·      Spoznaj vek svojho zhromaždenia a štýl, ktorý preferujú. Pokiaľ chceš vytvoriť miesto na lepšie vyjadrenie ľudí, mal by si spoznať aký druh piesní otvára ich srdce. Niektoré veci, ktoré už dlhšie skúšaš vo svojom zvelebovaní, môžu byť výnimkou ale nemali by byť pravidlom.

 

·      Zober na seba riziko, keď cítiš, že Boh ťa k tomu volá.

 

·      Ovládaj sa v tom, čo všetko zvládneš v hudbe a kreativite. Ak toto neslúži Bohu a nevolá to ostatných ku zvelebeniu, tak to nie je potrebné vo zvelebovaní.

 

© pre vnútornú potrebu spoločenstva pri Redemptoristoch, Bratislava

©2013. ALL RIGHTS RESERVED.